85" Samsung QE85QN70H
Television - SMART QLED, 215cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 600×400, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround, E
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
85" Samsung QE85QN70H 1,799 € Expected June 2026
85" Samsung QE85QN70H
Specifications
Compare
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Screen size and resolution
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Backlight
Edge
Screen surface
Glossy
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
TV depth
2.69 cm
TV weight
40.5 kg
Height without stand
Depth without stand
2.69 cm
Base width / leg spacing
142 cm
Package width
Package height
120 cm
Box depth
17.1 cm
Package weight
53 kg
Colour
Black, Silver
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
E
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
310 W
Typical power consumption
125 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 85" Samsung QE85QN70H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 85" Samsung QE85QN70H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 85" Samsung QE85QN70H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 85" Samsung QE85QN70H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 85" Samsung QE85QN70H