55" Samsung QE55QN70H
Television - SMART QLED, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround, E
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
55" Samsung QE55QN70H 749 € Expected June 2026
55" Samsung QE55QN70H
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Backlight
Edge
Screen surface
Glossy
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
TV depth
2.57 cm
TV weight
13.8 kg
Height without stand
Depth without stand
2.57 cm
Base width / leg spacing
91 cm
Package width
Package height
81.9 cm
Box depth
12.7 cm
Package weight
18.5 kg
Colour
Black, Silver
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
E
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
200 W
Typical power consumption
62 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung QE55QN70H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55QN70H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55QN70H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55QN70H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55QN70H