98" Samsung UE98U9072H
Television - SMART LED, 249cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 600×400, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
98" Samsung UE98U9072H 1,999 € Expected June 2026
98" Samsung UE98U9072H
Specifications
Compare
Diagonal
98 " (248.92 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
98 " (248.92 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Screen surface
Glossy
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
TV depth
6.35 cm
TV weight
52.2 kg
Height without stand
Depth without stand
6.35 cm
Base width / leg spacing
Package width
237 cm
Package height
Box depth
27.5 cm
Package weight
76 kg
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Standby consumption
0.5 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 98" Samsung UE98U9072H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 98" Samsung UE98U9072H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 98" Samsung UE98U9072H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 98" Samsung UE98U9072H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 98" Samsung UE98U9072H