85" Samsung UE85M70H
Television - SMART, 215cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Mini LED, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 400×300, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround, F
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
85" Samsung UE85M70H 1,499 € Expected June 2026
85" Samsung UE85M70H
Specifications
Compare
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
Mini LED
Screen size and resolution
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
Mini LED
Backlight
Screen surface
Glossy
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
1 ×
TV depth
7.68 cm
TV weight
28.7 kg
Height without stand
Depth without stand
7.68 cm
Package height
120 cm
Box depth
18 cm
Package weight
40.2 kg
Colour
Black, Silver
Package contents
Control in package
smart
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
270 W
Typical power consumption
155 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 85" Samsung UE85M70H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 85" Samsung UE85M70H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 85" Samsung UE85M70H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 85" Samsung UE85M70H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 85" Samsung UE85M70H