83" Samsung QE83S85H
Television - SMART OLED, 210cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 400×300, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround and Dolby Atmos, E
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
83" Samsung QE83S85H 3,599 € Expected June 2026
83" Samsung QE83S85H
Specifications
Compare
Diagonal
83 " (210.82 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
OLED
Screen size and resolution
Diagonal
83 " (210.82 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
OLED
Screen surface
Anti-Glare
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
TV depth
3.49 cm
TV weight
32.9 kg
Height without stand
Depth without stand
3.49 cm
Package height
120 cm
Box depth
18.3 cm
Package weight
45.3 kg
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
E
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
490 W
Typical power consumption
125 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 83" Samsung QE83S85H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 83" Samsung QE83S85H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 83" Samsung QE83S85H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 83" Samsung QE83S85H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 83" Samsung QE83S85H