75" Samsung MRE75R85H
Television - SMART, 191cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, HDR10+, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 400×300, 30 W speaker(s), DTS Digital Surround and Dolby Atmos, E
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
75" Samsung MRE75R85H 2,299 € Expected June 2026
75" Samsung MRE75R85H
Specifications
Compare
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
75 " (190.5 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Technology
RGB Micro LED
Backlight
Direct
Screen surface
Glossy
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
2 ×
TV depth
5.23 cm
TV weight
25.4 kg
Height without stand
Depth without stand
5.23 cm
Base width / leg spacing
Package width
183 cm
Package height
Box depth
16.4 cm
Package weight
34.3 kg
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
E
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
280 W
Typical power consumption
107 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 75" Samsung MRE75R85H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 75" Samsung MRE75R85H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 75" Samsung MRE75R85H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 75" Samsung MRE75R85H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 75" Samsung MRE75R85H