65" Samsung UE65U8072H
Television - SMART LED, 165cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround, F
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
65" Samsung UE65U8072H 549 € Expected June 2026
65" Samsung UE65U8072H
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+, USB
TV weight
14.1 kg
7.68 cm
Package height
93 cm
Box depth
14.2 cm
Package weight
20 kg
Colour
Black, Silver
Package contents
Control in package
smart
Energy efficiency class in SDR mode
F
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
170 W
Typical power consumption
102 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 65" Samsung UE65U8072H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 65" Samsung UE65U8072H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 65" Samsung UE65U8072H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 65" Samsung UE65U8072H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 65" Samsung UE65U8072H