55" Samsung UE55U8072H
Television - SMART LED, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround, F
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
55" Samsung UE55U8072H 449 € Expected June 2026
55" Samsung UE55U8072H
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Screen surface
Glossy
Total number of HDMI ports
3 ×
Number of HDMI 2.1 ports
3 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
1 ×
TV depth
7.66 cm
TV weight
9.9 kg
Height without stand
Depth without stand
7.66 cm
Package height
81 cm
Box depth
12.7 cm
Package weight
14.5 kg
Colour
Black, Silver
Package contents
Control in package
smart
Package contents
Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Standby consumption
0.5 W
Typical power consumption
77 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung UE55U8072H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung UE55U8072H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung UE55U8072H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55U8072H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung UE55U8072H