55" Samsung QE55S95H
Television - SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 4× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 400×300, 70 W speaker(s), DTS Digital Surround and Dolby Atmos, G
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Watch Availability
Add to list
55" Samsung QE55S95H 2,199 € Expected June 2026
55" Samsung QE55S95H
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
165 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
165 Hz
Technology
OLED
Backlight
Direct
Screen surface
Matte
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Data and system connectors
CI+, USB
Total number of USB ports
TV depth
1.1 cm
TV weight
13.8 kg
Height without stand
Depth without stand
1.1 cm
Base width / leg spacing
36 cm
Package width
Package height
81.8 cm
Box depth
16.5 cm
Package weight
33.1 kg
Colour
Black
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
Package contents
One Connect box, Removable stand
Energy specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
400 W
Typical power consumption
84 W
More Specifications
Note:
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung QE55S95H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung QE55S95H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung QE55S95H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung QE55S95H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung QE55S95H