55" Samsung UE55U8072H
Television - SMART LED, 139cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), Direct, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 1× USB, CI+, WiFi, Bluetooth, game mode, voice control, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), DTS Digital Surround, F
Add to list
55" Samsung UE55U8072H 449 € Expected June 2026
55" Samsung UE55U8072H
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
TV depth
7.66 cm
TV weight
9.9 kg
Height without stand
Depth without stand
7.66 cm
Package height
81 cm
Package weight
14.5 kg
Standby consumption
0.5 W
Typical power consumption
77 W
There are no posts in this discussion.
Accessories for 55" Samsung UE55U8072H
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 55" Samsung UE55U8072H
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si 55" Samsung UE55U8072H
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 55" Samsung UE55U8072H
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 55" Samsung UE55U8072H