Coffee Machine Accessories

You need to use coffee machine accessories because both automatic and lever coffee machines need regular maintenance. Descalers, cleaners and filters for coffee machines are used to prevent clogging from affecting the quality of the coffee. What must be used when and where? How to take proper care of your valuable coffee machine? Accessories can be useful, but which are appropriate? Read on and find out.

Continue


Which Coffee Machine Accessories are Needed for Maintaining Coffee Makers?

Coffee Machine Accessories come in many types, but these are the ones you must keep an eye on

  • Water filters reduce limescale build-up, improve water quality and extend the life of the appliance.
  • Frequently stressed parts, such as the levers and strainers in lever coffee machines and the milk carafes in automatic coffee machines, are the type of coffee maker accessories you need to watch.
  • The water tank is prone to limescale build-up, so it is important to descale it. The formation of limescale depends on the hardness of the water.
  • The steam unit should regularly be cleaned with a degreasing tablet and lubricated with lubricant. It is important to keep it clean to avoid coffee clogging the circuits.

How Often Do You Need to Use Coffee Machine Accessories to Clean Coffee Makers?

When it comes to your coffee machine, accessories in both lever and automatic coffee machines must be kept pristine. It is a good idea to clean certain parts ideally every day to prevent coffee from settling in the internal system. Cleaning keeps the coffee tasting as it should.

  • You should rinse the sieve and all removable parts with water every day and then dry it to remove coffee residue.
  • Remove the steaming unit from the switched-off coffee machine and rinse it with water every week.
  • Remove coffee grease with a degreasing tablet, wash the milk carafe with a special cleaning agent and clean the coffee machine of minerals every month.
  • Follow the coffee machine signal which tells you when to change the water filters and descale the water container.

Descalers are Vital Coffee Machine Accessories

Descalers are used to remove limescale deposits (they are inserted into the water container in the coffee machine) and are probably some of the most important coffee machine accessories you have to buy. They are available in the form of a liquid solution or as tablets.

Cleaning Tablets are Essential Coffee Machine Accessories

The tablets clean the coffee machine in two stages. First, they loosen grease and dirt in the steaming unit of the coffee machine and in the strainer. In the second phase, special substances protect the corresponding parts of the machine against coffee residues and grease. These coffee machine accessories are a great help in keeping your coffee tasting great.

Nozzle and Outlet Cleaners are Important Coffee Machine Accessories

Immersing the nozzles or outlets in a disinfectant solution for a few minutes will completely rid them of dangerous bacteria. Always rinse the nozzles and outlets with hot water after removing them from the disinfectant solution. These coffee machine accessories are essential for hygiene.

    You can also use products from a manufacturer other than the brand of your machine to clean your coffee machine. Cleaning products fulfil the same purpose.

    Coffee Maker Filters are Crucial Coffee Machine Accessories

    Filters for coffee machines are divided into water and drip filters. Each of them performs an important function and without them, coffee preparation would not be possible. Which coffee machine accessories are needed?

    Water Filters for Coffee Makers

    They limit the formation of limescale. To prevent clogging of the coffee machine, accessories such as these need to be replaced regularly. The longest time you can keep one water filter in the coffee machine is 2 months.

    Coffee Filters for Drip Coffee Machines

    The hot water in the filter passes through the ground coffee and drips into the coffee cup. However, there are several types of coffee filters, each with a different length of use.

    • Paper filters can be used once. It is a good idea to rinse the paper filter with hot water before use to get rid of the taste of the paper.
    • Cotton filters let more coffee oils through, making the coffee even more delicious. However, filtration with a cotton filter takes longer.

    Coffee Cups and Mugs - Be Creative with your Coffee Machine Accessories

    To fully enjoy your coffee, you need quality mugs or cups with traditional designs and different volumes. Extend your coffee machine accessories range with a variety of cups and mugs.

    • Coffee cups and mugs have volumes ranging from 60ml to 450ml.
    • Choose between ceramic, porcelain or glass cups and mugs.
    • You can also use carafes that can hold 0.5-1.3 litres of coffee or tea for serving your favourite brew in style.

    Other Coffee Machine Accessories

    The coffee brewing process often requires a coffee machine, accessories and quality coffee. Which coffee maker accessories can you use?

    • A cup warmer,
    • Coffee spoons,
    • A coffee scoop,
    • Coffee bag clips,
    • A tamper for compressing coffee,
    • Spare milk tubing,
    • A container for frothy milk,
    • A container for holding the coffee grounds.


    Hide description
    Was this information useful?
    This form is used only for evaluating the information in the description above.
    If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
    What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
    619 Results
    4.8 60×
    Watch Price/Availability
    Chemex paper filters for 6-10 cups, round, 100 pcs
    Coffee Filter - paper, compatible with CHEMEX coffee machines, 100 pcs in pack
      12.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: CHEfl50
    4.8 121×
    Watch Price/Availability
    De'Longhi DLSC306 Coffee Care Kit
    Coffee Machine Cleaner - for espresso and coffee machine cleaning, includes: descaler, water softener, milk nozzle cleaner, microfibre cloth, brush, water hardness test strip
    Great price 17.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: DELCP281
    4.9 128×
    Watch Price/Availability
    De'Longhi DLSC550 Multiclean
    Coffee Machine Cleaner - for cleaning the milk decanter circuit, effectively cleans the outer or removable parts of all coffee machines, disinfectant and antibacterial, gentle on delicate surfaces, capacity: 250ml - 19.56 €/1 l
      4.89 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: DELPK307
    4.9 564×
    Watch Price/Availability
    Hario V60-01 Paper Filters (VCF-01-100W), White, 100pcs
    Coffee Filter - for preparation of drip coffee in dripper, suitable for Hario size 01 drippers, but also for drippers of other brands that do not have levelled bottom, content: 100 pcs
    Great price 8.19 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: BARCO017
    4.8 124×
    Watch Price/Availability
    LAMART LT9033 SET 2PCS LATTE 400ML VASO
    Thermo-Glass - made of borosilicate glass, highly resistant, dishwasher and microwave safe, volume 400 ml, height 11,8 cm, 2 pcs - 7.95 €/1 pc(s)
      15.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: LAMTS426
    4.8 135×
    Watch Price/Availability
    LAMART LT9025 SET 2PCS ESPRESSO 75ML VASO
    Glass - for cold and hot drinks, double TERMO borosilicate glasses keep the desired temperature for a long time, material: glass, colour: clear, volume: 75ml, size: height 6.3cm - 6.45 €/1 pc(s)
      12.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: LAMSS289
    4.9 39×
    Watch Price/Availability
    Hario Range Server V60-02 Microwave - 600ml
    Kettle - for coffee and tea, compatible with Hario V60 drippers, volume 600 ml, rysky, a lid with a strainer, plastic handle, suitable for microwave oven, material borosilicate glass
      14.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: HARKO828
    4.0 72×
    Watch Price/Availability
    ETA Artteo 4189 9000, stainless steel
    Milk Frother , wattage: 550 W, stainless steel, non-stick internal surface, 2 foaming options - hot foaming and cold foaming, max. milk frothing capacity 150 ml, max. milk heating capacity 300 ml, space for winding the power cord, colour: stainless steel
      48.90 €
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order Code: ETAPM849
    4.7 196×
    Watch Price/Availability
    Severin SM 3590
    Milk Frother - Electric, to produce milk foam, ergonomic shape, 1 program, device material stainless steel, dimensions 23.3 × 4.5 × 4.5 cm (H×W×D)
    Great price 7.99 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: BVZmisc614
    4.8 317×
    Watch Price/Availability
    Siguro Set of spices, 10 x 180 ml
    Spice Container Set - square, made of borosilicate glass, resistant to 500 °C, designed for storing spices, dry foods and fruits, glass does not absorb odours or colours, bamboo lid with silicone seal, suitable for use in the freezer, without the lid in the oven and microwave, Dishwasher safe (except the lid), wall and bottom thickness 2 mm, volume 180 ml, dimensions 8,5 × 6 × 6 cm, in a pack of 10 pcs
    Great price 23.90 €
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order Code: SGR_FO_G491BB
    4.7 100×
    Watch Price/Availability
    LAMART LT9036 SET 2PCS COFFEE 350ML VASO
    Thermo-Glass - for latte, 2 pieces per pack, glass volume 350 ml, material borosilicate glass, dishwasher safe - 6.45 €/1 pc(s)
      12.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: LAMTS457
    4.5 234×
    Watch Price/Availability
    TESCOMA Milk frother PRESIDENT 639095.00
    Milk Frother - for quickly preparing milk foam for cappuccino, latte, frappe, hot chocolate, protective case for the frother is made of high-grade stainless steel and resistant plastic, 2x AAA batteries (not included in the package)
    Great price 16.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: ETS138o
    4.6 88×
    Watch Price/Availability
    Siguro Water filter for Philips/Saeco coffee machines
    Coffee Maker Filter - consists of activated carbon made from coconut shells and ion-exchange resin; removes chlorine, odours, heavy metals and other impurities; softens the water; preserves the aroma and flavour of the coffee; service life of up to 2 months, replacement for CA6903/10, CA6903/22, CA6903/00, CA6903/47 and CA6903/01
    Great price from  6.32 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: SGR_WT_C401W
    4.6 214×
    Watch Price/Availability
    Lauben Milk Frother 550BC
    Milk Frother - 3 heating modes: cold foaming, hot foaming, reheating, induction technology, non-stick surface of the heating container, non-slip feet, automatic shut-off function and overheating protection, volume: 150ml for foaming, 300ml for milk heating
      51.90 €
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order Code: LAUBPM227
    4.7 304×
    Watch Price/Availability
    Siguro Capuccino thermos glass, 170 ml, 2pcs
    Thermo-Glass - 2×170 ml, borosilicate glass, double wall, temperature range -20 to 150 °C, handmade and blown glasses, suitable for hot and cold drinks, upper diameter 65 mm, clear colour - from 2.86 €/pcs - from 3.20 €/1 pc(s)
    Great price from  5.72 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: SGRDWGA02
    4.6 34×
    Watch Price/Availability
    Rohnson R-447
    Frappe Maker - 100 W, 2 speeds, 450ml plastic container suitable for frappe and cocktails
      54.90 €
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order Code: ROHFR001
    4.3 83×
    Watch Price/Availability
    CONCEPT NM4100 NORDIC white
    Milk Frother milk frothing with heating, frothing milk without heating, heating milk without foaming, highest quality connector (STRIX), transparent lid, clear watermark, overheating protection, length of the supply cable:1 suitable for the preparation of Lattes, milk frothing with heating, frothing milk without heating, heating milk without foaming, highest quality connector (STRIX), transparent lid, clear watermark, overheating protection, length of the supply cable:0 milk frothing with heating, frothing milk without heating, heating milk without foaming, highest quality connector (STRIX), transparent lid, clear watermark, overheating protection, length of the supply cable:2 hot chocolate, non-stick coating, easy maintenance, 2 interchangeable whisks (foaming/mixing), thermostatically controlled final temperature of 65°C, 3 operating modes: milk frothing with heating, frothing milk without heating, heating milk without foaming, highest quality connector (STRIX), transparent lid, clear watermark, overheating protection,
    Great price 49.90 €
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order Code: CONPM067
    4.8 42×
    Watch Price/Availability
    TESCOMA Sugar bowl DELICIA 200 ml
    Sugar Bowl -
    Great price 9.39 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: TESCU255
    4.3 7×
    Watch Price/Availability
    Severin SM 3587 Spuma 700 Plus
    Milk Frother - Easy-Select-Switch with OLED display, for hot, cold operation, acoustic stop signal, adjustable temperature from 45° to 65°C, power: 500 W, capacity: 700ml, colour: stainless steel/black matt, 13 automatic programs, Be -silent, automatic shutdown, overheating protection
      113.90 €
    Buy
    In stock 1 pcs
    Order Code: SEVPM247
    4.6 22×
    Watch Price/Availability
    Siguro Elite Brew milk jug, 350 ml
    Milk Pitcher
    Great price 17.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: SGR_MK_P350B
    4.9 564×
    Watch Price/Availability
    Hario paper filters V60-01 (VCF-01-100W), white, 100pcs, BOX
    Coffee Filter - paper, compatible with HARIO coffee machines, 100 pcs in pack
    Great price 8.19 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: HARI0178
    4.9 564×
    Watch Price/Availability
    Hario paper filters V60-02 (VCF-02-100W), white, 100pcs, BOX
    Coffee Filter - paper, compatible with HARIO coffee machines, 100 pcs in pack
    Great price 8.79 €
    Buy
    In stock > 20 pcs
    Order Code: HARI0179
    4.9 564×
    Watch Price/Availability
    Hario V60-02 Paper Filters (VCF-02-40W), White, 40pcs
    Coffee Filter - paper, filter paper for drippers, suitable for size 02 Hario drippers, but also for drippers of other brands that have an unaligned bottom, Content: 40pcs
    Great price 9.79 €
    Buy
    In stock > 20 pcs
    Order Code: HARIF221
    4.7 201×
    Watch Price/Availability
    Lamart set of 2pcs coffee glasses 230ml VASO LT9010
    Glass - Double THERMO borosilicate glass, material: glass, colour: clear, volume: 230ml, height: 12.7cm - 6.95 €/1 pc(s)
      13.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order Code: LAMKP741
    In the category Coffee Machine Accessories on Alza.de, we currently have a total of 619 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
    Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap coffee Machine Accessories Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best coffee Machine Accessories You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in coffee Machine Accessories reviews